Granat obronny wz.33
sabunia portal
" />Witam,
Najpierw zamieść zdjęcia tak, aby można je było obejrzeć bez zapraszania "traktorzysty" do "znajomych"
1. Warto.
2. Lewy Rosyjski F-1, prawy to Polski granat obronny wz.33.
3. Do polskiego zapalnik wz. Gr. 31, do rosyjskiego; zapalnik systemu Kowesznikowa lub UZRG, ewentualnie powojenny UZRGM.
4. Najlepiej na żaden. Tylko dokładnie oczyścić i zalakierować.
Pozdrawiam.
" />
">Wz 33 był granatem obronnym (!!!) i podobny był do F1 . Ciekawa teoria z tą tyleją aluminiową . Mógłbyś to rozwinąć ?
Kolego mylisz się i to bardzo
W przedwojennej nomenklaturze istnieją granaty "O" wz. 23 (obronne - podobne wg Ciebie do granatu F1), granaty "Z" wz. 23 (zaczepne), oraz granaty "O" wz. 33 i "Z" wz. 33 (analogicznie z poprzednimi).
Różnica była taka, że skorupy granatów wz. 23 miały gwint pod zapalnik średnicy 15 mm, natomiast skorupy granatów wz. 33 posiadały gniazdo pod zapalnik średnicy 16 mm.
Różnica stąd właśnie, że wprowadzono wyżej wymienioną aluminiową tulejkę, która dawała lepsze zabezpieczenie materiału wybuchowego typu kruszącego od wilgoci, i nie pozwalała podczas uzbrajania skorupy granatu w zapalnik na wysypanie się tego właśnie materiału. Stąd właśnie powstał nowy wzór granatu, określany jako wz. 33.
Zresztą widać to również przy stosowanych zapalnikach. Skorupy granatów wz. 23 mogły być uzbrajane w zapalniki typu AC24, AC25, GR29, oraz GR31 ale wczesna wersja bez normalizacji gwintu (czyli 15 mm). Natomiast skorupy granatów wz. 33 uzbrajane były w zapalnik wz. Gr. 31 (gwint 16 mm - czerwony pasek na główce zapalnika).
I to wszystko w tym temacie
Woju poszperałbym b. chętnie, tylko usiłuję na utrzymanie rodziny zarobić
No to zajmujemy się tym samym.
Sieć ma tą zaletę w porównaniu do Centralnego Archiwum Wojskowego, że jest trochę bardziej dostępna
[...]
Pewnie nie masz ochoty zaprezentować zawartości powyższej pozycji?
Nie o ochotę chodzi. Mam tylko adresy archiwalne - bo z tych dokumentów nie robiłem ani wypisów, ani kopii. Natomiast parę informacji mogę podać, bo współautor umieścił je w tabeli 9 naszej książki (Na krawędzi ryzyka...).
Oto więc przykładowe ceny z roku budżetowego 1938/39:
- granat ręczny wz. 33 (zaczepny): 2, 80 zł
- granat ręczny wz. 33 (obronny): 2,90 zł
- 1 kg trotylu: 5,00 zł
- bagnet karabionowy wz. 29: 16,90 zł
- szabla "Huta Ludwików": 38,00 zł
- hełm polowy wz. 31: 16,00 zł
- maska przeciwgazowa wz. 32: 26,80 zł
- lornetka polowa 6 x 30 PZO: 257,00 zł.
Z własnych juz zasobów w razie potrzeby służyć mogę natomiast cenami uzbrojenia strzeleckiego i niektórych wzorów broni lotniczej. Oczywiście wypada zastrzec, że ceny te były zmienne w czasie - z biegiem lat ulegając niemal zawsze sporym obniżkom.
Skąd masz łuski z działka 37 mm?
Co do skrzynek amunicyjnych. Pomaluj je na nieco ciemniejszy kolor. Na wierzchu musisz dodać napis z typem amunicji. Musi się tam też znaleźć to:
Czarny kolor to amunicja ostra. Czerwony to ćwiczebna. Na wewnętrznej pow. wieka skrzyni musi być instrukcja z fabryki w postaci kartki z tekstem naklejonej pośrodku wieka. Na górze kartki nazwa fabryki np. "Warsztaty Amunicyjne No 1" - wydrukuj Poniżej np "Sposób użycia granatów obronnych wz.33"
Wewnątrz skrzynki WP nie były malowane, więc kolor naturalny drewna.
Cytat
A sami byli dla siebie większym ciężarem niż ciemność. Mdr 17,20
A sami byli dla siebie większym ciężarem niż ciemność. Mdr 17,20_2