greckie stroje ludowe opis
sabunia portal
Scenriusz - podróż po Grecji - z netu
Szczegółowy scenariusz
Odział dzieci 6-letnich
Opracowanie scenariusza i prowadzenie: Krystyna Poloczek
Temat: Podróż do Grecji.
Cele ogólne:
rozbudzanie zainteresowań życiem, kulturą, sztuką i językiem ludzi
w innych krajach,
odczuwanie zadowolenia i radości w czasie odkrywania i tworzenia,
Cele operacyjne:
Dziecko:
aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach,
zna barwy narodowe Grecji,
potrafi wskazać na mapie Europy położenie Grecji,
zna nazwę stolicy – Ateny,
wie jak wygląda strój greckiego żołnierza,
wie jak smakuje ser feta,
wie jak wyglądają oliwki, gdzie rosną i jak smakują,
wie jak wygląda czapka macedońska,
wie jak wygląda porcelana grecka.
Metody: czynne i oglądowe z wykorzystaniem elementów technik C. Freineta i
elementów pedagogiki zabawy.
Forma:
zbiorowa i indywidualna.
Pomoce:
mapa Europy (wydanie dla dzieci),
ilustracje przedstawiające Grecję (plansze, wycinanki z gazet,
czasopism, album, fotografie, widokówki),
grecka porcelana: filiżanka, talerzyk, wazon ( na czarnym tle
greckie wzory złocone),
odtwarzacz CD,
płyta CD: nagranie muzyki tańca ludowego „Sitraki” ( „Zorrba” ,
wideokaseta: film z zdjęciami widoków i krajobrazem Grecji,
zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza,
czapka macedońska.
Narzędzia:
muszle, ramki, skakanki, ser feta, oliwki.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa dydaktyczna „Burza mózgów” – dzieci wymieniają kraje, do których
chciałyby pojechać latem. ( Gdy podana zostanie Grecja zatrzymujemy zabawę i
wzbudzamy zainteresowanie tym krajem).
2. Odszukiwanie i wskazywanie na mapie Europy położenie Grecji.
3. Zabawa ruchowa pt.: „Jedziemy autokarem do Grecji”.
Podział dzieci na dwie grupy wycieczkowe, wybór 2 kierowców, skakankami
wyznaczamy miejsca w autokarze.( Ćwiczenia ortofoniczne: naśladowanie głosów
jazdy autokarem.)
4. Projekcja filmu z wideokasety przedstawiającej obrazy widoki z Grecji,
zabytki i stolicę – Ateny.
5. Zabawa w „dziennikarzy” (wykorzystanie ramki jako aparat fotograficzny),
wykonywanie zdjęć przedstawiających zabytki i sztukę Grecji,
Akropol
Teatr grecki
Posągi bogów i bogiń
Kamieniczki
Góra Olimp
Zdjęcia greckiej porcelany
wypowiedz dziennikarzy na temat swoich zdjęć.
6. Oglądanie fragmentu filmu z wideokasety – zmiana warty przy Grobie
Nieznanego Żołnierza. Wskazywanie różnic i podobieństw w umundurowaniu żołnierza
polskiego a greckiego. Przymierzanie czapki macedońskiej.
7. Zabawa ruchowa pt.: „Zmiana warty”. Dzieci naśladują krok żołnierzy.
Maszerując wykonują polecenia nauczycielki „w prawo”, „w lewo”, „do tyłu”, „do
przodu”.
8. Zabawa ruchowa pt. „Spacer brzegiem mórz”. Zbieranie muszli – wypowiadani
się na temat, „Co mówi twoja muszla”. (Oglądanie muszli, porównywanie kształtów,
kolorów, liczenie, tworzenie zbiorów.).
9. „Muszelkowy obraz” – Komponowanie różnych wzorów z nazbieranych muszli.
Wypowiadanie się na temat ułożonego wzoru.
10. „Wizyta w nabrzeżnej Tawernie”:
opis wyglądu greckiej porcelany,
degustacja oliwek (opisywanie wyglądu, kształtu, smaku oliwek oraz
właściwości),
degustacja sera feta (poznanie właściwości, smaku i potraw greckich),
słuchanie melodii tańca ludowego pt.: „Sitraki” ( „Zorrba” ,
nauka tańca ludowego pt.: „Sitraki”.
11. „Wyprawa na górę Olimp” – (słuchanie krótkiego opowiadania nauczycielki
w oparciu o opowiadanie pt.: „Olimp” – Pentliczek nr 30/96 ilustrowane obrazkami.
12. „Mała olimpiada” – zawody sportowe:
rzut woreczkiem do celu,
skok w dal z miejsca,
bieg – kto szybciej,
podawanie piłki w tunelu.
13. Zabawa ruchowa pt.: „Defilada zwycięzców”.
14. Powrót do Polski – zabawa ruchowa pt.: „Lot samolotem”.
Cytat
A sami byli dla siebie większym ciężarem niż ciemność. Mdr 17,20
A sami byli dla siebie większym ciężarem niż ciemność. Mdr 17,20_2